Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Kasım 2019

Amerikan Romatoloji Kongresi Ardından

Amerikan Romatoloji Kongresi ‘nin yıllık toplantısı 11-16 Kasım arasında tamamlandı. Amerikan Romatoloji Kongresinde dünyanın birçok ülkesinden 16000 romatolog toplantılarda yeni gelişmeleri tartıştık. Bu toplantılardan yeni bazı verileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Dev hücreli arterit ya da diğer adıyla temporal arterit  erişkinde geri dönüşümsüz körlüğe  ya da aort damarında anevrizmalara (balonlaşma) neden olan bir iltihabi damar hastalığıdır (vaskülit). En önemli tedavisi yüksek doz kortizon olan bu hastalıkda kortizonu azaltacak ya da yan etkilerden hastaları koruyacak yeni tedaviler bir süredir aranıyordu. Bununla ilgili tamamlanan bir çalışma sonuçlarını bu kongrede gördük. Tocilizumab adıyla bilinen ve iltihaba neden olan IL-6 adlı bir proteinin etkisini azaltarak etki gösteren ilacın hastaların %85’ni remisyona soktuğunu gördük. Daha gençlerde görülen diğer bir büyük damar vasküliti olan Takayasu hastalığında da kullanılan Tocilizumab faz 3 klinik çalışmada çalışma sonlanım kriterlerini karşılamasa da yan etki profili az ve diğer tedavi kollarına (prednisolon +plasebo) göre daha başarılı bir seçenek gibi görülüyor.

Diğer bir ilginç çalışma skleroderma hastalarının el fonksiyonlarını ve parmak ucu yaralarını iyileştirmede oldukça başarılı görünen otolog yağ enjeksiyonu oldu. Bu çalışmada hastalardan anestezi altında yapılan bir liposuction metoduyla elde edilen otolog yağ belli işlemlerden geçirilip hastaların ellerine lokal anestezi altında enjekte edildiğinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş olarak bildirildi. Bunun dışında digital ülserlerde hiperbarik oksijen tedavisinin sonuçları da başarılıydı.

Lupus’da oldukça öncü verilerini gördüğümüz yine bağışıklık yanıtında önemli rolü olan IL-2 isimli proteini bloke eden bir çalışma özellikle bağışıklık sisteminin regülasyon (düzenleyici hücreleri) kısmını uyararak başarı sağlayabilir gibi durmaktaydı. Lupus tedavisinde güvenlik verileri ve FDA onayı su an en cok merakla beklenen ilaçlardan olan anifrolumab ilgili çalışma sonuçları tartışıldı. Bu ilaç hastalık gelişimi ve aktivitesinde önemli bir rol oynayan tip 1 interferon grubu  bir proteini bloke ederek etkili olup çalışmaya alınan hastalar orta ve ağır lupus hastalarıydı. Çalışma beklenen sonlanma kriterlerini şu an sağlamış gözüküyor ama güvenlik verilerinin uzun süreli sonuçlarını  görmemiz  gerekiyor.

Prof.Dr.Şule Yavuz

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın