Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Kasım 2019

Lupus belirtileri

  1. http://www.uzmantv.com/lupus-belirtileri-nelerdir  (Prof. Dr.Şule Yavuz anlatiyor)

Lupus belirtileri cok çeşitli ve değişkendir.  Gerçek anlamda vücudumuzdaki tüm sistem ve organlara ait şikayetler ya da tutulumlar olabilir.

En sık bulgu iskelet kas sistemine ait olsa da çoğu zaman romatoid artritte olduğu gibi çok ağır eklem tutulumu hastaların küçük bir grubunda görülür. Hastaların çoğunda ağırlıklı olarak gezici eklem ağrıları, halsizlik, kas ağrıları olur. Bazen de hasta kalp ve akciğer zarının iltihaplanması ile karşımıza cıkan lupus da nadiren karın zarı (periton) da iltihaplanabilir. Ailevi Akdeniz Ateşi dışında tüm zarların (akciğer,kalp, karın boşlukları çevreleyen zarlar) iltihabının görüldüğü romatizmal hastalıktır. Cilt bulguları çok çeşitli olup sıklıkla hastalığa eşlik eder. Hastalığın atak dönemlerinde tipik kelebek tarzı döküntüler (malar raş), güneşlenme ardından vücutta gelişen yaygın kırmızı döküntüler , bazen de sedefe benzer pullanmalı döküntüler olabilir. Bunun dışında saçlar incelir ve yer yer açılmalarla giden alopesi gözlenebilir. Hastalar genel olarak saçlarının kalitesinin bozulduğundan yakınırlar. Yine hastalığın özgün bulgularından kabul edilen  para benzeri  lezyonlar diskoid lezyonlar diye adlandırılır. Bu lezyonlar daha iz bırakma  eğiliminde olup genel olarak hastalığın kronik bulguları arasındadır. Yine hastalarda tekrarlayan ağrısız ağız ve burun içi aftlar gözlenebilir. Genel olarak lupusda görülen ağız aftları damakta olup hastalık aktivitesine eşlik ederler.

En önemli tutulumlarından olan böbrek tutulumu bazen hiç belirti vermez ve tesadüfen yakalanır. Bazen de aşırı protein kaçağına bağlı başta bacaklar olmak üzere vücutta hamur kıvamında yumuşak şişmeler, ya da idrarın çay renginde çıkması ile hastalar karşımıza gelir. Ani gelişen kontrolsüz tansiyon atakları her zaman dikkatle değerlendirilmelidir. Az bir hasta grubunda böbrek tutulumu lupus tanısını koydurur. genel olarak nefrit bulgularıyla nefroloji kliniklerinde yapılan böbrek biopsisinde hastalığa özgün bulguların görülmesi tanının konulmasında çok yardımcı olur.

Yine sara nöbeti tarzı nöbetler, ani gelişen psikozlar, ağrı kesicilere yanıtsız baş ağrıları araştırılırken lupus da ayırıcı tanılar arasında bulunmalıdır. Bazen de 2 ve üstünde tekrarlayan düşükler ya da ölü doğumlarla lupus kendini gösterebilir. Lupus hastalarının bazısında antifosfolipid antikor dediğimiz proteinler plesantada beslenmeyen alanlara yol açarak bu duruma yol açabilir.

 

Prof.Dr.Şule Yavuz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın