Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Kasım 2019

Lupus’lu hasta yönetimi

Lupus’lu hasta yönetimi bu hafta sonu Antalya’da romatoloji derneğinin romatoloji uzmanları için tertiplediği eğitim toplantısında anlatacağım konunun başlığı olup bu vesileyle hastalarımıza da katkısı olur diye bir özetini aktarmak istedim.

Lupus tanısı koymak bazen deneyimli hekimler için bile kolay olmayıp lupus’lu hasta yönetimi de her hasta için aynı değildir. Lupus diğer romatolojik hastalıklardan farklı olarak çok belirgin bir semptom vermeden iç organ tutulumuna yol açabilir. Örneğin hasta lupus nefriti olduğunu bacakları ya da vücudü şişip, idrar çıkaramadığı zamana kadar anlamayabilir. Bu nedenle lupus hastaları 3-4 ayda/1 genel muayeneden geçirilir ve testleri yapılır. Testlerde özellikle bazı belirteçler örneğin dsDNA değerleri giderek yükseliyorsa bizim için alarm zilleri çalar ve hastayı daha yakın takibe alırız. Keza kan değerlerinden örneğin trombositlerin 50-60000 civarında olması bizim açımızdan takip gerektirirken 20000 ve altına düştüğünde acil tedavi seçeneklerini uygulamaya koyarız. Her kontrolde hastaların rutin biyokimyasına ilaveten dsDNA, C3,C4 değerleri, mutlaka tam kan sayımı ve tam idrar incelemesi yapılır. Idrar testlerinde protein atilim miktari ya da sedimentte kan ya da lokosit sayisi dikkatle takip etti[imiz gostergelerdir. RNP ve Sm sadece hastalığın başında bakılır sürekli takip edilmez. Ro/La ve antifosfolipid antikorlar gebelik planlayan hastalarda mutlaka istenir.

Hastaların aşı takvimine uymaları, D vitamin seviyeleri, kolesterol ve glukoz değerleri özellikle ileri yaşlarda gelişebilecek sekonder komplikasyonları önlememiz açısından önemlidir. Yine hastaların gereksiz yüksek doz ilaç tedavilerinden zarar görmemesi ya da gerekli durumlarda uygun biyolojik tedavilerin uygulanması hastaların tedaviye ve kontrol sürelerine uyumuyla mümkün olur.

Hastalar arasında yaygın olarak dolaşan gözümü kör edecek inancıyla piyasa adı “plaquenil ya da quensil”  olan hidroksiklorokin grubu ilaçları hekim tavsiyesine uymayarak kesmesi yarardan çok hastalara zarar sağlar. Göz muayenelerini önerilen şekilde düzgün yaptıran hastalarda böyle bir komplikasyon gelişmesi milyonda birin altındadır. Lupus tedavisinde nihayi hedef hastaların sadece hidroksiklorokinle hayatına devam etmesidir*.

Lupus’lu hasta yönetimi deneyim ve bilgi gerektirir. Hastalık değil hasta vardır anlayışıyla her hasta klinik  durumuna göre tedavi edilmelidir.

Prof.Dr.Şule Yavuz

  • BSR guidelines for lupus

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın