Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2019

Romatoloji’de yenilikler

Romatoloji’de 2014-2015 yılında, temel bilimler (hastalıkların oluş sebeplerini ve tedavi yöntemlerini araştıran) ve klinik bilimler acisindan gerceklesen yenilikler Amerikan Romatoloji Koleji (ACR) ‘ın duzenlediği yıllık kongrede tartısıldı. Temel bilimler anlamında en önemli yenilik 4. sanayi devrimi olarak da nitelendirilen büyük veri (big data)’nin tıp alanina girmesi ile gerceklesti. Büyük veri bize bugune kadar yapilmis tüm bilimsel calismalarin, ön yargısız ve  genis olarak analizini yapma imkanı veriyor. Her verinin ne anlama geldiğini klinik olarak onemi olup olmadığını yine klinisyenler belirleyecek ancak bu yöntem tedavi hedeflerini belirleme de daha kolay yol almamiza yardımci olacak.

Klinik olarak romatoid artrit, psoriatik artrit (sedef romatizması) gibi hastalıkların tedavisinde yeni gelistirilen molekuller ve bunların etkinlik ve guvenilirlilik verileri gozden gecirildi. Lupus ‘da bobrek tutulumunda etkin olacagi dusunulen anti-TWEAK tedavisi yetersiz hasta sayisi nedeniyle durduruldu. Bu nedenle  lupus, skleroderma gibi sikligi RA ve AS’ye gore daha az olan hastaliklarda etkin tedavi calismalari icin uluslararası calısma gruplarina ve gonullu hastalara ihtiyacımız var. Bir diğer heyecan verici gelişme yine lupus için geliştirilen yeni bir molekül olan anifrolumab ile ilgili klinik çalışma sonuçlarıydı. Bu molekül lupus hastalığında oldukça kritik bir öneme sahip tipI interferonların bağlandığı reseptoru bloke ederek  etki etmekte olup, orta-ağır lupus hastalarının tedavisinde  faz 2 verileri beklenen sonuç kriterlerini anlamlı ölçüde karşılamıstır. Diğer güvenlik ve etkinlik verileri bize bu ilacın gelecekte lupusta ki yerini gosterecek. Sklerodermaya bağlı akciğer tutulumunda mycophenolate mofetil (cellcept, myfortic)  kullanımının standart tedavi olarak kullanımını destekleyen yeni çalışmalar da konusuldu.

Yeni kusak anti-diyabetik ilacların (seker hastaligi tedavisinde kullanılan) RA’ya benzer  simetrik olarak eklemlerde artrit benzeri ağri yaptigi gozlendi. Bu ilaclar degistirildikten 1 ay sonra eklem agrilarinin duzeldigi bildirildi. Diger bir grup anti-diyabetiklerin de kemik yogunlugunda azalma ve kiriklara neden oldugu bu anlamda dikkatli olunmasi gerekliligi vurgulandi.Diger tartisilan bir konuda RA’da hastaligin gidisini degistiren ilaçlar grubundan  (MTX,Arava vs.) birden fazla ilacın kullanildigi  kombinasyon  tedavisinin anti-TNF ajanlarin kullanimindan cok da farkli olmadigi yonunde ki yeni verilerdi. Bunun disinda anti-TNF ilaclarla remisyon (iyilik hali) saglandiktan sonra doz aralarinin acilmasi ve doz azaltilmasinin etkinligi degistirmeden mali acidan belirgin yarar sagladigi ile ilgili veriler paylasildi. Skleroderma icin umut veren bir molekul olan fresolimumab ile erken donemde cilt kalinliginda belirgin duzelme sagladigi konusulan veriler arasında. Yine skleroderma hastalarında otolog kemik iligi nakli romatoloji’de yenilikler icinde daha genis hasta serileriyle tartisildi. 65 yas alti, 5 yildan az hastaligi olan ve FVC degeri <%80 hastalarin otolog kemik iliği icin en elverisli hastalar oldugu konusulan veriler arasindaydi.

 

Prof.Dr.Sule Yavuz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın