Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Kasım 2019

Skleroderma dünya kongresi

Skleroderma dünya kongresi bu yil 5. kez gerceklesti. Skleroderma dünya kongresi, yine es zamanli olarak skleroderma  hasta kongresini de icinde barindirdi. Dünyanin bir çok ülkesinden gelen scleroderma hastalari hem sorunlarini tartistilar hem de hastaliklari konusunda bilgi aldilar.

Kisa basliklar ise;

  1. Sklerodermada akciger tutulumu sık ve çoğu durumda hastalığın gidişini belirliyor. Bazen inatci oksuruk akciger tutulumunun erken bulgusu olabiliyor. Ancak bir grup hastada sadece rutin yapılan solunum testi sırasında kuşkulanılıp tanı konulabiliyor. Nefes darlığı, efor kapasitesinde azalma hastalık daha ilerlediğinde karşılaştığımız bulgular. Yüksek riskli dediğimiz hızlı cilt tutulumu gelişen ve bazı otoantikorların pozitif olduğu hastalar daha yakın ve dikkatli bu anlamda izlenmeli. Akciğerin sertleşmesi yani fibrozis dediğimiz durum için çalışması yürüyen nintedanib özellikle akciğer fonksiyon testlerinde ki hızlı aşağıya inişi yavaşlatıyor gibi duruyor.
  2. Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) diğer bir yaşamı etkileyen faktör olup %10-13 hastada rastlanıyor. Bu konuda etkin olduğunu bildiğimiz ilaçlar mevcut ve bununla yaşam süresinin uzadığı gösterilmiştir. Ancak hangi hastada PAH geliştiğini erken teşhis edebilmek önemli olup EKO’nun bazı hastalarda tanı koymada yetmediğini biliyoruz. Bu tür durumlarda kullandığımız bazı algoritmalar doğrultusunda sizlere sağ kalp kateterizasyonu yapılmasını önerebiliyoruz. Bunun erken teşhis açısından bir grup hastada oldukça değerli bir yöntem olduğu unutulmamalı.
  3.  Elde gelişen kısıtlılıklar için el egzersizleri düzenli yapıldığında etkili duruyor
  4. Mikrobiyom dedğimiz özellikle bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin artırılması faydalı gibi duruyor. Bu nedenle “feces transplantı” deneniyor, özellikle anal inkontinansı (yani makat kasları tutulduğu için dışkı tutamayan) olan hastalarda sonuçlar umut verici
  5. Kemik iliği transplantasyonu gündemde olan bir seçenek ancak ilk yılda mortalite %10 olup bir yılı atlatan hastalarda yaşam süresi belirgin uzuyor. Hasta seçimi bu nedenle çok önemli.

 

Prof.Dr.Şule Yavuz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın