Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2019

Skleroderma ve Hedef Tedaviler

Skleroderma klinik olarak kendini cilt ve iç organlarda kalınlaşma (fibrozis) ile gösteren ciddi bir romatizmal hastalıktır. Hedef tedaviler kavramı romatolojide son yıllarda birçok hastalıkta yoğun olarak kullanılmaktadır. Hedef tedaviler kavramı daha çok kişiye özel, hastalığın hücre düzeyinde etkisini anladığımız durumlar için kullanılmaktadır. Skleroderma’da yapılan çalışmalar henüz kişisel bazda hastaya özel tedavi aşamasına gelmedi ancak son yıllarda hastalığa sebep olan hücreler ve yollar konusunda bilgimiz oldukça arttı. Burada kısaca skleroderma ve hedef tedaviler ne olabilir özetlemeye çalışacağım.

Skleroderma nadir bir hastalık olduğundan ve bulguları ile seyri hastalar arasında oldukça farklılıklar gösterdiğinden anlamlı klinik çalışmaların oluşturulabilmesi uluslararası işbirliğini gerektirmektedir. Bu anlamda şu anda yürüyen 316 tane ilaç çalışması bulunmaktadır. Bunlardan en yakın zamanda sonuçlanması beklenen RA tedavisinde de kullandığımız tocilizumab (anti-IL6Rblokeri) olup şu an faz 3 çalışması yürüyor. Rituximab (anti-CD20) bir süredir  kullandığımız ajanlardan biri ve bu ilacın gözlemsel çalışmalarda cilt skorunu ve akciğer fonksiyonlarını belli oranlarda düzelttiğini göstermiştik*. Ancak bu ilaç hedef tedavi kapsamında kullanılan bir ilaç tam olarak değildir. Cilt biopsisinde B hücre akltivasyonu gördüğümüz hastalarda daha başarılı olmaktadır.

Bir diğer ajan olan Fresolimumab özellikle sklerodermada hastalığa katkısı olduğunu iyi bildiğimiz bir protein olan TGF-beta’yı hedef almaktadır. TGF-beta kollajen sentezini ve yapısını düzenleyen bir protein olarak salınımında değişiklikler hastaların cilt skorlarıyla oldukça korele bulunmaktadır.

Riociguat pulmoner hipertansiyon tedavisinde de kullandığımız bir ilaç olup sklerodermanın deneysel modellerinde ccilt kalınlaşmasını da azaltmakta başarılı bulunmuştur. Şimdilerde skleroderma hastalarının cilt skorlarına olan etkinin değerlendirildiği bir çalışma yürümektedir.

Nintedanib tirozin kinaz denen damar duvarının kalınlaşması ve damar yapının yeniden düzenlenmesi (vascular remodelling) işlevlerinde rol oynayana bir proteine yöneliktir. Şu an skleroderma hastalarının akciğer fibrozisine karşı yürütülen oldukça geniş katılımlı bir çalışma sürmektedir. Bunun disinda hastalık gelişiminde özellikle fibrozis (sertleşme) gelişiminde rol oynadığı gösterilen iki molekül  TGF-beta hem de IL-6’yı daha yukarı seviyeden bloke eden STAT-3 molekülünü hedef alan tedavi çalışmalarının sonuçları heyecanla beklenmektedir.

Burada altını çizdiklerim şu an güncel umut verici ajanlar,ancak umut verici bir çok molekül daha çalışmaları bekliyor. Öyle görünüyor ki skleroderma hastaları için yüz güldürücü sonuçlar beklediğimiz günler önümüzde, kanıta dayalı bilime inanın.

Prof.Dr. Sule Yavuz

Effects and safety of rituximab in systemic sclerosis: an analysis from the European Scleroderma Trial and Research (EUSTAR) group.*

**Murray Baron Rambam Maimonides Med J 2016

Etiketler:

Yorumlar

 1. yasem dedi ki:

  Umarim en yakın zamanda yeni tedavi çıkar bende Skloderma hastasıyım

  1. drsuleyavuz dedi ki:

   Bir cok aday var

   1. yasemin dedi ki:

    insallah sule hanim umarim en yakin zamanda mujdeli haber alirim sizi takip ediyorum

 2. Oyun oyna dedi ki:

  güzel paylasım tesekkurler

Bir Cevap Yazın